loading
یکشنبه 20 مرداد 1392 ، 10:8

 

در کوه تنب کرم سیوند محوطه ای باستانی به نام الماس بری وجود دارد که اهالی سیوند از قدیم از آن اطلاع داشته اند. این مکان باستانی شامل کارگاه های متعدد برش و استخراج سنگ است با ستون هایی به جا مانده شبیه ستون های تخت جمشید.

باستان شناسانی که درکاخ های کوروش هخامنشی در پاسارگاد تحقیق می کردند متوجه شدند سنگ هایی که در ساخت این بناها به کار رفته اند در هیچ نقطه ای از کوههای اطراف یافت نمی گردد. در کاوشهائی که در سال 1334 توسط بنگاه علمی تخت جمشید در کوههای سیوند انجام گرفت محققان دریافتند که سنگ های پاسارگاد از معدن باستانی الماس بری سیوند در 35 کیلومتری پاسارگاد به آنجا حمل شده است.

برخی از ستون های آماده حمل که هنوز در الماس بری سیوند موجودند ابعادی به طول 10، عرض 6، و قطر 1 متر دارند. این محل در سال 1334 توسط بنگاه علمى تخت جمشید كشف و در تاریخ 7/7/1354به شماره1111در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کارگاه ها ی برش سنگ در ارتفاع 150 متری سطح زمین هستند. کوه، شیب بسیار تندی دارد و انسان شگفت زده می شود که 2500 سال پیش، چگونه این سنگهای بزرگ را از کوه پایین آورده اند و در مسیری ناهموار تا پاسارگاد حمل می کرده اند.

یکی از کارگاه های این آثار باستای ارزشمند توسط شرکت فجر سپاه پاسداران تخریب شده است و البته کسی هم زورش به از ما بهتران نمی رسد. اگر یک روستایی ساده دل این کار را کرده بود از زندگی ساقطش می کردند.

پایین کوه یک محوطه کارگاهی به طول 150 و عرض 70 متر کشف و در سازمان میراث فرهنگی ثبت شده  است. این مکان محل استقرار کارگران و پشتیبانی معدن های بالای کوه بوده ست. سفال هایی به رنگ نارنجی و قرمز و همچنین یک کوره ذوب آهن در این کارگاه کشف شده است. وظیفه کوره ذوب آهن، ساخت تیشه های سنگ بری بوده است. این محوطه باستانی هم توسط راه آهن شیراز – تهران آسیب دیده است.


نظرات:
ارسال شده توسط: محمد روستاپور
پنجشنبه، 24 اردیبهشت 1392، 16:50:00
دست درد نکره قشنگن
ثبت نظرات مربوط به این مطلب
نام: * ایمیل:
سایت: نظر شما: *