loading
یکشنبه 20 مرداد 1392 ، 9:58

 

سد سیوند نمادی بسیار جالب از فرایند تصمیم گیری و مدیریت در کشور ماست و شاید بتوان گفت سد سیوند نماد فرهنگ سیاسی - اجتماعی ماست. فرهنگ سیاسی – اجتماعی ما دچار کاستی ها و آسیب هایی است که می توان همه علامت ها و ویژگی های آن را در کنش ها و واکنش هایی که سد سیوند برانگیخته است دید. به چند نمونه زیر توجه کنید.

1. سیر طولانی تصمیم گیری، طراحی، اجرا و بهره برداری پروژه ها: مطالعات اولیه سد سیوند در سال 1349 انجام شد، عملیات ساختمانی آن در سال 1371 آغاز شد، در سال 1386 آب گیری شد تا اکنون که سال 1390 است هنوز خبری از تأسیسات بهره برداری و کانال های آب رسانی آن نیست. یعنی فرایند ساخت سدی که قرار بوده سه ساله ساخته شود، بیش از چهل سال طول کشیده است. که البته چندان هم عجیب نیست. مقایسه کنید با طرح هایی مانند: فرودگاه امام تهران، نیروگاه هسته ای بوشهر، جاده دریاچه ارومیه، راه آهن شیراز – اصفهان، مصلای بزرگ تهران، سد پانزده خرداد و و و که هرکدام سال ها وقت و هزاران میلیارد پول صرف آنها شده است و هنوز می شود.

2. نبود همه جانبه نگری در پروژه هایی که آثار درازمدت، متعدد و متنوعی دارند: سد سیوند انتقادها و اعتراض های بسیاری برانگیخت، چرا که باعث می شود آثار باستانی فراوان و کم نظیر تنگ بلاغی زیر آب برود آرامگاه کورش کبیر و کاخ های پاسارگاد در درازمدت بر اثر رطوبت ناشی از دریاچه سد سیوند آسیب ببینند و همچنیین محیط زیست نادر تنگ بلاغی و هزاران درخت ون با عمر بیش از پانصد سال زیر آب برود. همه وجدان های بیدار، دردمندانه و نا امیدانه از حود می پرسند که سازمان عریض و طویل میراث فرهنگی  و  سازمان حفاظت محیط زیست هنگام تصمیم گیری برای مکان یابی سد سیوند کجا بوده اند و اصولا فلسفه وجودی این سازمان ها چیست؟!در این زمینه نگاهی هم به پرونده جاده دریاچه ارومیه یا هر کارخانه و پروژه  کوچک و بزرگی که دوست دارید بیندازید.

3. بی خبری و انفعال رسانه ها و به تبع آن افکار عمومی هنگام تصمیم گیری های مهم: رسانه ها زمانی به جنبه های مخرب سد سیوند واکنش نشان دادند و جار و جنجال راه انداختند که سد سیوند با صرف هزینه کلان و زمان بسیار طولانی ساخته شده بود و فقط آب گیری آن مانده بود. رسانه ها و منتقدین سد سیوند زمانی که تصمیم ساختن این سد گرفته شد، هنگامی که کلنگ آن زمین زده شد، آن هنگام که هنوز پولی خرج ساختن آن نشده بود و هنگامی که هنوز فرصت بود جلو تهدید و تخریب آثار باستانی و محیط زیست را گرفت کجا بودند و چه می کردند؟

4. سیاست زدگی: سیاست زدگی بیماری رایج و خطرناک کشور ماست. در کشور ما پدیده هایی که هیچ قرابت و سنخیتی با سیاست ندارند به راحتی آلوده سیاست می شوند. در کشوری که حتی فوتبالش سیاسی است و مدیران فوتبال، سیاستمدار و از توپ و دروازه و زمین چمن بی خبر، چه مایه درایت و مدیریت در سایر زمینه ها می طلبید؟

الف. کلنگ سد سیوند در دولت هاشمی رفسنجانی زمین زده شد. آن زمان اعتراضی برنیانگیخت چون جوّ عمومی حکومت و جامعۀ برآمده از جنگ موافق سازندگی بود.

ب. سد سیوند در دولت اصلاحات خاتمی آرام آرام ساخته شداما صدایی از رسانه های فرهیخته بر نخواست، چون موافق و یار غار دولت اصلاحات بودند.

ج. آب گیری سد سیوند به دولت جنجالی احمدی نژاد رسید و طوفان اعتراض ها و انتقادها وزیدن گرفت. چون قشر فرهنگی جامعه مخالف وی بود و چون به راحتی می شد تخریب آثار باستانی را به عیب های دیگر احمدی نژاد افزود.

ثبت نظرات مربوط به این مطلب
نام: * ایمیل:
سایت: نظر شما: *